Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Bankadan kullanılan kredi ürününü ya da kredi kartı borcunu ödemeyip icra takibine giren kişiler, merkez bankasına ait olan kara listeye girerler. Bu nedenle kara listedekilere kredi veren bankalar araştırılmaya başlanır. Ancak normal şartlarda var olan banka borcu ödendikten sonra üstüne 5 yıl geçmeden bu kişiler kredi çekemezler ve bankalardan yeni bir kredi kartı alamazlar. Bu tür bir durumun içerisinde yer alıp da, ihtiyacı olup kredi çekemeyen kişilerin başvuru yapabilecekleri bazı bankalar bulunmaktadır. Bunun için kredi notu, başvuru aşamasındaki en önemli unsurdur.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Kara liste kaydı bulunanlara kredi kullandıran bankalar için belirli bir liste verilemez. Çünkü normal şartlar altında kara listede olan bir kişi kredi çekemez ve kredi kartı alamaz. Fakat herhangi bir bankaya gidip, bu kişiler kredi karşılığında teminat gösterirler ise belli bir oranda kredi kullanabilir ve belli bir limitte kredi kartı alabilirler. Teminat olmadan kredi kullanamazlar ve kredi kartı alamazlar. Teminat yok ise var olan borcun ve borç bittikten belli bir süre sonra kara listeden çıkınca kredi çekebilirler. Kara listeden çıkmak için neler yapılması gerektiğini diğer makalelerimizden inceleyebilirsiniz.

Kredi Notu Önemli!

Kara liste kaydı olmayan bireyler, kredi çekebildikleri gibi kredi kartı da alabilirler. Kullanabilecekleri limitte gösterilen teminatın değerine göre artar ya da azalır. Kara listede kredi çekme konusunun tek yolu bu şekildedir. Kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi notu ile ilgili sorgulama yaptırmanızı öneririz. Bu şekilde başvurunuzun onay alıp almayacağını kısa zamanda öğrenebilir ve ona göre başvuruda bulunabilirsiniz…

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir